Про черкаських футболісток говорить вся футзальна Україна!
Написав Вікторія Хамаза, Максим Гаптар   
Середа, 27 листопада 2013, 17:05
bogdanfutsaldivchataIMG 3209
   У Черкасах з’явилася нова жіноча футбольна команда під назвою «Богдан».
 
   Спортсменки одразу підтвердили статус сильного суперника у чемпіонаті першої ліги з футзалу. Там черкаські футболістки приголомшили всіх майстерною грою, здобули низку перемог та змусили всю Україну згадати – у Черкасах є жіночий футбол.
   Дружні, завзяті та наполегливі. Футболісти команди «Богдан» – відкриття нового спортивного сезону. Дівчата гучно заявили про себе на чемпіонаті України з футзалу (Перша ліга). Там черкащанки здобули дві перемоги, поступившись лише одній команді – багаторазовому чемпіону України і призеру міжнародних змагань «Біличанці» (Київська область). Нині готуються до наступних змагань. Говорять: футбол для них більше ніж гра.

bogdanfutsaldivchataIMG 3129

    «Дуже багато дівчат стали майже родичками один одному. У нас одна сім’я, а не команда. Тримаємося всі як один кулачок і вболіваємо один за одного. Коли у когось щось не виходить, то підтримуємо. Разом не тільки на змаганнях та тренуваннях, але й опісля. Часто збираємося ввечері та сидимо в якійсь кав’ярні», – говорить Вікторія Супрунович, капітан команди.
    Футбол – це не тільки чоловіча гра. Це у Черкасах доводять ще з 80-х років. За цей час жіноча збірна міста міняла як склад, так 8IMG 3142і назву. Протягом тривалого часу в Черкасах існувала команда «ІМС-ЧНУ», котра кілька разів зупинялася за крок від бронзи чемпіонату України з футзалу, втім цього року ця команда переїхала до Києва. Черкаська команда розформувалася, дехто з ключових футболісток підсилив уманську команду «Ятрань-УДПУ-Базис». Втім у Черкасах великий футзал не зник. Зусиллями колишніх футболісток «ІМС-у», в обласному центрі виникла нова команда – «Богдан».
   «Нам пропонували грати за різні команди, проте ми вирішили, що потрібно розвивати черкаський футзал. Адже якщо ми ним не будемо займатися, то у місті він взагалі зникне. Тому ми повністю оновили колектив, і оскільки, більшість футболісток – це студентки ЧНУ, ми вирішили назвати команду «Богдан», – зазначає Вікторія Супрунович, капітан команди.
   Загалом у складі команди поки що 10 осіб, втім заявка команди не є закритою, тому до неї можуть потрапити й нові футболістки. У складі команди грають як зовсім юні гравці (15 років), так і досвідчені футболістки (28 років). Тому в команді наявний хороший баланс досвіду і молодості.
    Зібравши новий колектив, дівчата відразу подалися підкорювати нові горизонти. Так, цього року команда виступає у чемпіонаті України з футзалу (Перша ліга). У першому етапі змагань футболістки «Богдану» здобули дві перемоги над командами «Ніка-ПНПУ-2» (5 : 1) та «Луганочка НПАЛ» (5 : 1) й одного разу поступилися «Біличанці-2» (0 : 6). Такий показник дозволяє черкаській команді перебувати серед лідерів чемпіонату.

bogdanfutsaldivchataIMG 3131

   Попри якісні результати, у команди гостро стоїть питання про фінансування. Завдяки спонсорській допомозі екіпірувального центру «Butsa.ua» дівчата внесли заявочний внесок для участі в чемпіонаті, також придбали форму. У всьому іншому команда тримається суто на плечах дівчат. Команда тренується чотири рази на тиждень у стінах зали факультету фізичної культури ЧНУ. Тренують команду Володимир Чепчур та Вікторія Супрунович. Остання є лідером команди, як на майданчику, так і поза ним. Дівчина – сторожила жіночої збірної. Футболом займається 16-ть років.
   «Привабило мене те, що це емоційна, цікава гра. Я хотіла відрізнятися від інших. Спочатку мене не дуже підтримували. Мама хотіла, щоб я танцювала, вишивала, була гімнасткою. Але потім зрозуміли – це моє покликання. Це гра, де можна проявити не лише фізичні, але й інтелектуальні здібності. Не заважає ні роботі, ні навчанню, ні особистому життю. Заняття спортом – організує, бо час розподіляєш правильно»,– додає Вікторія Супрунович, капітан команди.

bogdanfutsaldivchataIMG 3218

   Вікторія говорить: нині в команді дуже гарна атмосфера. Дівчата мають ціль і роблять все, щоб її зреалізувати. Незважаючи на юний вік команди, футболісти вже мають девіз: «Богдан до перемоги». Його вигукують перед кожним матчем. Щодо правил гри, то, дівчата запевняють, жіночий футбол більш інтелігентний ніж чоловічий. Хоча має деякі обмеження.
   «Забороняється манікюр, яскравий макіяж, заколки – і все, що може травмувати. Але це не заважає нам ввечері гарно одягтися, нафарбуватися та піти відпочити», – розповідає Вікторія Супрунович, капітан команди.

   bogdanfutsaldivchataIMG 3196

   Команда складається із дівчат різного віку. Кожна, окрім футболу, навчається або ж працює. Хоча є й винятки. Для Ніни Рибаченко футбол вже давно переріз з хобі у справу життя. Дівчина не лише грає, але й вчить малечу футболу. Говорить: любов до футболу передалася спадково. Ніна росла в родині тренера. Футболом займається вже більше 15-ти років. Досі пам’ятає свій перший гол.
   «Я була маленька, м’яч великий, ворота здавалися так далеко. Хотілося забити, але не завжди це виходило. Перший серйозний гол забила уже в складі дорослої команди. Емоції просто не передати», – ділиться Ніна Рибаченко, футболістка.
   Натомість Наталка Солодовник – майбутній еколог. У свої 17-ть років, вона має 6-річний футбольний стаж. Говорить: її заняття викликає чималий інтерес у протилежної статі. Вже неодноразово доводилося обігрувати хлопців.

bogdanfutsaldivchataIMG 3206

    «Їх це цікавить, вони питають, бо це приваблює в дівчатах. Думаю, це лише плюс. Не знаю, чи вдасться мені пов’язати життя з футболом, але зараз я не уявляю свого життя без цього виду спорту», – пригадує Наталія Солодовник, футболістка.
   Жіноча футбольна команда «Богдан» – нині одна із найгарніших жіночих збірних країни. Дівчата говорять: аби гарно виглядати доводиться не лише багато тренуватися, але й правильно харчуватися. Футболістки розробили спеціальний раціон харчування, який дотримуються особливо ретельно.
   «Треба пильно слідкувати за водним балансом, їсти багато овочів, фруктів та м’яса. Жодна з нас не обмежує себе якимись суворими дієтами. Навпаки, ми їмо м'ясо та намагаємося вживати все поживне. Адже тренування у нас дуже виснажливі, тому потрібно багато енергії», – ділиться Ніна Рибаченко, футболістка.
bogdanfutsaldivchata04629144   Незважаючи на те, що команда лише нещодавно сформувалася, дівчата перед собою ставлять лише максимальні завдання. Як зазначає Вікторія Супрунович:«Завдання ставимо самі перед собою. Хочемо довести собі довести, що ми можемо грати в еліті вітчизняного футзалу. Нам потрібно посісти як мінімум друге місце у Першій лізі, щоб потрапити до Вищої ліги. Тобто продемонструвати хороший результат, щоб нам допомагали».

 

Історична довідка
   Жінки почали «штовхати м’яча» раніше за чоловіків
   Жіночий футбол на сьогодні – один із найпопулярніших видів спорту в багатьох країнах світу. Фаворитами є Німеччина, США, Норвегія. Перспективно грають японки, в цій країні у день, коли жіноча збірна грала вирішальний матч на чемпіонаті світу, навіть оголосили вихідний.
   Величезний поштовх жіночий футбол отримав у 1991 році на першому чемпіонаті світу з футболу серед жінок. Вже у 1999 році чемпіонат відвідали більше 650 тисяч глядачів і близько 1 мільярда в 70 країнах подивилися по телевізору. Фахівці ФІФА підрахували, що у 2012 році кількість жінок, які грають у футбол зрівняється з чоловіками - футболістами. Вже зараз близько 40 мільйонів жінок у світі займаються цим видом спорту.
    Мало хто знає, але для того, аби сьогодні жінка могла вільно грати у футбол, потрібно було bogdanfutsaldivchatakSf 4IakOa4чекати довгі століття заборон та переслідувань. Умовний відлік появи жіночого футболу можна почати із китайської фрески, вік якої понад 2 тисячі років. На фресці зображена древня китайська гра, яку грали жінки - «цу цзюй», що в перекладі означає «штовхати м'яч».
   Щодо незалежної України, то у 1992 році у столиці було засновано Комітет жіночого футболу, що є постійно діючим органом Федерації футболу України. У 2009 році Національна збірна України з жіночого футболу здобула у Фінляндії на чемпіонаті Європи 7 місце.
   Жіночий футбол в Україні переживає гостру кризу, і не лише через брак фінансування. Перш за все у свідомості більшості українців закріпився стійкий гендерний стереотип, що футбол – це чоловіча гра. Якщо хлопчики мають можливість з раннього віку відвідувати футбольні секції, то у дівчаток такої можливості немає. Спортивні фахівці стверджують, що у цьому немає ніякої необхідності, мовляв, дівчатка можуть займатися футболом з хлопчиками.
   Однак, світова практика переконує, що для дівчаток мають бути створені окремі футбольні секції, тому що тренер має враховувати психологічні особливості дівчаток. Крім того, без створення таких футбольних секцій неможливо говорити про майбутній розвиток жіночого футболу в Україні.