Домінуючий центровий: Ілля Голощапов |
Написав Максим Гаптар |
Четвер, 05 травня 2016, 07:16 |
Баскетбольна школа «Черкаських Мавп» налічує низку команд. І в кожній із них, у кожній віковій категорії є свої герої – перспективні юнаки, які мають всі шанси стати баскетболістами якісного рівня. Про одного з таких піде мова у цьому матеріалі. Знайомтесь – Ілля Голощапов. 14-річний хлопець, зростом два метри, який за рік зробив вагомий крок вперед у своєму розвитку!Травень 2015-го року. Фінальний етап ВЮБЛ серед юнаків 2001-го року народження. «Черкаські Мавпи-01» у запеклому матчі за бронзу поступаються харків’янам. Втім позитивний момент є. Один із лідерів команди, Ілля Голощапов стає кращим центровим чемпіонату. У середньому за гру фіналу він здобував 13.3 очка та виконував 16 підбирань.Прогрес – під таким девізом проходить цьогорічний чемпіонат для «Черкаських Мавп-01» й Іллі Голощапова зокрема. У новому сезоні 14-річний баскетболіст, який має чудові природні дані, демонструє значно кращу статистику ніж торік. Вже у першому турі ВЮБЛ «Мавпи-01» вперше у своїй історії перемагають «Хімік». Підопічні Василя Івлєва лише почали свою переможу ходу. І в першій же грі на рахунку Голощапова – 16 очок та 24 підбирання! Пізніше у кожному з турів баскетболіст лише два рази завершить гру без дабл-даблу. А загалом Ілля підкорюватиме все нові статистичні вершини. 25+20 проти Рівного, 25+30 проти чинного чемпіона, Дніпропетровська та рекорд сезону, 30+32 проти «Хижаків»! Такі результати завдяки наполегливій роботі на тренуваннях, каже головний тренер команди,Василь Івлєв: «Команду я прийняв у жовтні 2014-го року. І ми відразу поїхали на тур до Южного. Його статистика була приблизно 0+0 чи 0+2. Втім, пам’ятаю, коли вперше прийшов на тренування, то сказав, що це фундаментальний гравець команди. У нього нічого не виходило, він не забивав, але помітно було, що старається. У нього є природні данні стати хорошим баскетболістом. Далі, до нового року він не забивав більше 5-ти очок і 5-ти підбирань за гру. Але була велика пауза в чемпіонаті – 2-3 місяці. За цей час ми з хлопцями добре попрацювали. Розробили схему ранкових індивідуальних занять. За цей відрізок він дуже додав, і вже наступний тур провів на зовсім іншому рівні. Ми почали перегравати сильні команди. Ми потрапили до півфіналу з 9-го місця, і він вже забивав і підбирав значно більше. За цей час ми дуже добре попрацювали. Як наслідок, у фінальних іграх Голощапов робив по 10-12 і 15 підбирань. І його нагородили як кращого центрового. Потім ретельно попрацювали влітку, заклали фізичну базу. І вже з нового сезону почали ґрунтовну роботу. Основний розвиток припадає на індивідуальні тренування. Кілька разів на тиждень ми працюємо над тим як потрібно займати позицію, як грати у лоу-пості, як ставити спину. І з цього сезону він підняв планку на новий рівень. Була чудова гра з «Хижаками», він зробив дабл-дабл: 30 очок і 32 підбирання. Із цією командою гратимемо у фінальному етапі».
Всі ці впевнені матчі знаходять відображення у проміжній статистиці за сезон. У минулорічному чемпіонаті Голощапов здобував 10 очок, 11.8 підбирання. Тоді як цього сезону статистика Іллі вражає – 17.3 очка, 19.7 підбирання. Все це у середньому за 22-матчі чемпіонату. Своєю грою 14-річний Ілля привернув увагу й тренерський штаб кадетської збірної України. Нині баскетболіст у розширеному списку збірної U16. Вже у цьому віці має шанс потрапити на чемпіонат Європи.Останній півфінальний тур ВЮБЛ Ілля Голощапов провів не на такому домінуючому рівні. «Мавпи-01» виконали завдання – здобули дві перемоги й вийшли до фіналу з першого місця. У цих матчах була зроблена ставка на командні взаємодії. Попри це, за три матчі гравець продемонстрував лінійку – 12 очок, 13.6 підбирання. В останній грі проти «Хіміка» у нього багато чого не виходить. Хлопець нервує, але разом з тим йде в контакт, центрить у трисекундній зоні, скидає на партнерів, просить фол. Коли не вдається забити або втрачає м’яч – розпач на обличчі юнака помітний не озброєним оком. Втім після невдачі в атаці, квапиться повернутися в захист й підстрахувати партнера. Вся ця юнацька щирість у грі Голощапова неабияк підкупає. У спілкуванні юнак спокійний та стриманий. Весь прогрес – результат наполегливих тренувань, каже баскетболіст:– Я багато працював влітку та протягом сезону. Приходив на ранкові тренування щовівторка та четверга й з тренером працювали над підбираннями, над обранням позиції, як ставити спину, як правильно йти в контакт. Всі ці компоненти, на них і робимо великий акцент.
– Що потрібно для того, щоб робити багато підбирань, добре себе почувати у трисекундній зоні?– По-перше, треба мати гарні дані. Потрібно не боятися іти в контакт із суперником. Навіть нижчий гравець може обіграти вищого і потужнішого під кільцем, якщо не буде боятися і гратиме агресивно.
– Цей сезон дуже вдалий для тебе. Проте над чим ще потрібно працювати?– Роботи дуже багато! Треба працювати над технікою. Також не опускати руки у складних моментах. Загалом багато тренуватися і покращувати всі компоненти гри.
– Як взагалі вирішив займатися баскетболом?– У мене високі батьки. Їм порадили віддати мене на баскетбол. Зараз вони дуже люблять цей вид спорту, підтримують мене, вболівають. Я пам’ятаю свої перші тренування. Мені було 10 років. Я прийшов, нічого не вмів. Але старався і зараз можу сказати, що певні результати є. Тому дуже задоволений, що обрав баскетбол!
– Що тобі більше всього подобається робити на майданчику?– Грати першим номером, роздавати передачі. Здобувати очки, робити блокшоти, підбирання. Словом – грати в баскетбол!
– Ти провів повноцінний сезон і в команді 2000-го року. Складно грати зі старшими партнерами та проти старших суперників?– Там дуже висока конкуренція. Тому доводиться багато працювати на тренуваннях, щоб більше грати на майданчику та приносити користь своїй команді. Багато сильних команд, сильних суперників. Часто не все вдається, але я не зупиняюся.
– Які в тебе враження від сезону? Із «Мавпами-00» виграли медалі. Зі своєю командою вийшли до фіналу.– Сезон складається вдало. Дуже задоволений бронзою у команді 2000-го року. Ми добре провели чемпіонат, виграли чимало складних матчів. Фінальний тур також був дуже напружений. Зуміли зібратися з силами у матчі за бронзу та виграти. А у нашій команді(Мавпи-01) ще не все зроблено. Ми вийшли до фіналу з першого місця. Але головні матчі попереду. Ми будемо боротися за медалі. Я впевнений, що все вийде!
– Що взагалі треба зробити, щоб не зупинитися на досягнутому рівні, а прогресувати і врешті стати професійним баскетболістом?– Я вважаю, що на першому місці має бути навчання. Треба добре вчитися, встигати. Я вважаю, що без навчання не може бути баскетболу. Тому що це складний вид спорту, де треба думати. Потрібно вивчати і знати багато схем захисту, нападу, різноманітні тактичні тонкощі. Все це треба засвоювати і втілювати на майданчику. Взагалі треба вміти поєднувати і навчання і баскетбол.
– Як ти вчишся, які в тебе оцінки?– Я навчаюся в школі з поглибленим вивченням математики, фізики і англійської мови. Тому мені складно, але я стараюся.
– Трійки є?– Звісно немає!
Про важливість навчання своїм підопічним постійно говорить і Василь Івлєв. Тренер «Черкаських Мавп-01» вірить у своїх вихованців. Окрім ігрових відзначає й людські якості Іллі Голощапова: «Зараз Ілля має 2 метри зросту. Дослідження говорять, що він буде 2.06, якщо ще вище – то буде дуже добре. Всі природні дані для того, щоб стати хорошим баскетболістом у нього є. Справа за всім іншим. Він працьовитий, не боїться грати в контакті. Тому що баскетбол це контактна гра. І завдяки цьому – результат. Дуже не погано влучає штрафні кидки – 75%. Для високого гравця це хороший показник. Дуже порядний хлопець. Добре сприймає настанови, вчиться. Це помітно по результатах і його грі. А взагалі він ще велика дитина. Він ще виросте, окріпне і буде ще сильнішим. А на даному етапі, головне – працювати, удосконалювати все те, що знає і добре навчатися в школі. Тоді все буде добре». |