Сучасні козаки у Черкасах
Написав Вікторія Хамаза   
Понеділок, 23 липня 2012, 11:56

11kozak_1.jpgkozak_1.jpg1

У місті розпочався справжній козацький «бум». Дедалі більше жителів міста починають вивчати мистецтво бойового гопаку.

Замість кімоно у них шаровари та червоні пояси, замість спортивної форми – футболка із надписом «Душу – Богові, життя – Україні, честь – собі». Так виглядають справжні черкаські козаки у 2012 році. Унікальна «машина часу» – школа бойового гопаку, ось уже пів року робить із звичайних черкаських молодиків справжніх козаків. Сильні тілом та духом – ось девіз цих хлопців. Кожне тренування черкаські козаки починають гучним «Рівняйсь! Струнко!». Після цього чимдуж: «Слава Україні! Героям слава! До молитви!». І лише на сам кінець – гучна та бадьора українська пісня, якою хлопці налаштовуються на продуктивне тренування та розпочинають 15-ти хвилинну розминку. А далі все по звичному та досить колоритному сценарію. Козаки один за одним «відшліфовують» давнє мистецтво бойового гопака, кожен елемент якого має свою назву: удари ногами – «копняки», руками – «кузень» та «джиган».

Загалом, бойовий гопак – це  давнє українське бойове мистецтво, відтворене на основі елементів традиційного козацького бою, що збереглося у народних танцях. Існує чотири види бойового гопака: оздоровчий, фольклорно-мистецький, спортивний та бойовий гопаки.

Вивчати автентичне мистецтво бою у танці українці почали ще тридцять років тому. Проте відкрити справжню школу бойового гопаку черкащани наважилися лише пів року тому. Незважаючи на жвавий інтерес жителів міста до цього бойового мистецтва, займатися нам покищо наважуються далеко не всі. Загалом, наразі секцію відвідують близько двадцяти осіб.

2kozakkozak_1.jpgkozak_1.jpg_1

Покищо черкаські козаки займаються у дитячому парку просто неба, проте у майбутньому сподіваються на повноцінне приміщення для тренувань. Адже черкаські можновладці зайнялися відновленням козацьких традицій на Черкащині та затвердили програму розвитку українського козацтва на найближчі чотири роки, 2012-2015 роки.

«Черкащина – це третя область, яка приєдналась до відродження потужного руху козацтва в Україні і матиме свою програму. І це логічно, а також патріотично, адже першою столицею козацької держави є Чигирин. Тут беруть початок славні козацькі традиції всієї України, вірності рідній землі, ідеї, ідеалам свободи і демократії», – зазначила Галина Гаврилюк, начальник головного управління освіти і науки ОДА у інтерв’ю ТРК «ВІККА».

Наразі на Черкащині діє близько 60-ти козацьких товариств. Загалом всеукраїнський козацький рух об’єднує сьогодні  понад 700 організацій. А це – більше 300 тисяч осіб. Тому, за словами черкаських можновладців, наша область не може стояти осторонь розвитку і популяризації традицій пращурів. В Україні досі такі програми були лише у двох областях – Запорізькій та Херсонській.