Чи правомірно дискваліфікували футболістів? Бачення сімох |
Написав Administrator |
П'ятниця, 27 вересня 2013, 16:52 |
Бачення проблемної ситуації наближених до неї
«Черкаський спорт» продовжує слідкувати за ситуацією, яка сталася навколо скандальної дискваліфікації братів Кривенків та Віталія Підвисіцького. Нагадаємо, федерація футболу черкаської області дискваліфікувала відомих футболістів на півроку через те, що вони порушили вимоги ФФЧО і виступали за дві команди (у чемпіонаті області та чемпіонаті району).Ми нарешті відшукали директиву ФФУ № 470, яка стала базовою для обласної федерації впровадити інновацію у обмеженні футболістів-аматорів. Нижче ми наводимо цей лист, підписаний Анатолієм Поповим, і позиції сімох спеціалістів та гравців щодо такого обмеження та дискваліфікацій.
Олександр Каденко, віце-президент Асоціації аматорського футболу України: «У нашому футбольному господарстві має бути єдина база футболістів. Зараз ми активно до цього йдемо і цей рік буде визначальним для нас. Окрім того, кожен з гравців має виступати лише за одну команду у турнірах під егідою ФФУ. Я вважаю, що це правильний крок. Фактично з першого липня цього року вся більшість обласних федерацій працює по цій системі. Так, є кілька областей, у яких це не виконується, але, повірте, це справа часу. Протягом цього сезону ми впроваджуємо таку систему, поки що відбувається процедура адаптації, в якихось областях це проходить краще, у якихось гірше. Думаю, з першого липня наступного року всі аматорські клуби України виконуватимуть цю директиву. Я вважаю, що це правильний процес, таким чином ми дамо можливість розвиватися молодим гравцям на периферії, адже вони гратимуть у районних чи деяких обласних командах, а не футболісти, котрі виступають за різні клуби у різних турнірах.Наразі різкі дії щодо футболістів, які порушують це правило, не завжди застосовують. Перш за все, з ними має проводитися роз’яснювальна робота, попередження, а вже після цього – дискваліфікація. Щодо ситуації, яка трапилася з дискваліфікацією гравців з Черкаської області, то, наскільки я знаю, вони були спочатку попереджені про власні порушення. Але якщо вони після цього і далі виступали за два клуби, то дискваліфікацію можна назвати справедливою».
Володимир Фощій, голова Федерації футболу черкаської області: «Зрозумійте, що Федерація футболу Черкаської області не може йти наперекір директиві ФФУ. Зараз у нас парадоксальна ситуація: один і той же футболіст грає в чемпіонаті області, в чемпіонаті району і ще й в чемпіонаті міста, такого бути не може. Ми провели серйозну роботу щодо створення відповідної бази футболістів, яка підкріплюється під єдину базу ФФУ. Ця база була сформована нами ще у 2011-му році. До речі, в інших областях такої бази і досі немає, без неї залишаються: Київська, Дніпропетровська, Хмельницька, Одеська та Закарпатська області. Зараз ця база має вже працювати. Є якісь образи збоку гравців і це зрозуміло, адже їх покарано, але ми керувалися виключно буквою закону. Клуби мають проводити роботу з футболістами і пояснювати ситуацію. Так сталося, що дискваліфікували саме цих трьох гравців, але це не просто так. На них надходили скарги і раніше, клуби були попереджені про це в усній формі, надійшла ще одна скарга, після якої вже було прийняте рішення про дискваліфікацію».
Віталій Підвисіцький, дискваліфікований футболіст: «Пройшов уже час, але у мене і досі не пропало відчуття, що мені плюнули в обличчя. Та ще й як! Я вісім років віддав обласному футболу, 3 рази вигравав Кубок області, двічі ставав кращим бомбардиром чемпіонату, одного разу вигравав чемпіонат області, а мені нахабно і цинічно плюнули в обличчя керівники обласної федерації футболу. Я навіть не хочу говорити про правомірність постанови. Чесно кажучи, за різні команди виступають одні і ті ж люди, ця практика повторюється з року в рік і вони знову продовжують там грати. Навряд чи щось змінилося і з нашою дискваліфікацією, просто хотіли знайти яскравий приклад в моїй особі та особі Кривенка. Але це повна маячня, я вже не говорю про те, що це вони зробили нелегітимно. Навіть якщо федерація керувалася вимогами ФФУ, то й дискваліфікація була нелегітимною. Як мені стало відомо, протоколу цього матчу (Лящівка – Червоний Хутір) просто не існує. Один з представників Хутора, котрий програв, повідомив, що за нашу команду грали брати Кривенки та я. Немає жодних підтверджень, немає протоколу і так далі. На жаль, я не зміг приїхати в КДК, аби вимагати їх, зараз я працюю в Києві. Зараз я відкриваю ваш сайт і бачу, що більшість гравців, які грали у цьому матчі, продовжують виступати в чемпіонаті області. Я не буду називати їхні прізвища, але чому діє принцип вибірковості, кому це потрібно?Я дзвонив до Фощія, нарікав, що я взагалі цих вимог не знав і ніяких постанов не бачив. Чув, що дискваліфікованих перший раз мають попереджувати, а потім дискваліфіковувати. Так мене ніхто не попереджував, а впаяли на півроку дискваліфікації, і все. Можливо, задля того, аби відзвітуватися перед вищестоящим керівництвом, що робота виконується, а вона ж то насправді не виконується, ситуація не змінюється, всі так і грають, як грали, лише три гравці дискваліфіковані.Взагалі, зараз я не можу зрозуміти, як це правило може стосуватися аматорів. Приміром, команди з Чорнобаю вже не грають ні у Вищій лізі, ні у Першій лізі області, а районний турнір – це смішний рівень. Навіщо його приплітати до інших турнірів?! Зараз немає нормального футболу у районі через відсутність команд, а тут ще й змушують футболістів не грати і на район, непоганий розвиток футболу. А скажіть, як може одна і та ж людина обслуговувати два матчі поспіль в чемпіонаті? Скажімо, Павло Бурлай судив нашу останню гру першого кола проти «Уманьферммашу» і він же обслуговував наш перший матч другого кола проти «Авангарду». Чомусь на це федерація закриває очі, а інші моменти рубає з плеча. Насправді мені мовчати вже набридло, особливо після того, як плюють в обличчя».
Юрій Гончаров, голова асоціації міні-футболу Черкаської області: Ситуація неординарна і важка для нашого футболу. Моя особиста думка, як вболівальника – це не припустимо. Заборонити грати футболісту на аматорському рівні у своє задоволення – схоже на абсурд, а тим більше дискваліфікувати за це. Ми – прихильники футболу, але ж могли вболівати за інший вид спорту. Візьмемо, приміром, серфінг, якби у цьому виді спорту були б схожі заборони, то виходить, що ми маємо можливість плавати лише у Кременчуцькому водосховищі, спробувати свої сили в іншій воді – це вже дискваліфікація. Приблизно така ж історія виходить зараз в обласному футболі. Так, я розумію, що такий хід може дати можливість розкритися молоді в районах, але скільки футболістів може вирости у професіонали?!! Це більше риторичне питання, відповідь на яке – одиниці. Якби ці футболісти займалися професійно футболом, тоді взагалі не було б жодних питань. Виходить, що у них є контракти і вони цим заробляють собі на життя. А у нас питання виступів лише за один клуб торкається аматорів, чистих аматорів, більшість з яких мають основну роботу, а без футболу не можуть себе уявити – це їх життя. Яке право хтось має відбирати у них захоплення і забороняти грати на такому, глибоко аматорському рівні за команди своїх друзів чи знайомих. На мій погляд, зараз є один гарний вихід з ситуації. Гравці мають зібратися і створити асоціацію футболістів, яка могла б захищати права гравців. Сьогодні у біді залишилися Кривенки і Підвисіцький, завтра хтось інший. Всім гравцям це не подобається, а вплинути на ситуацію вони не можуть. Якби була подібна асоціація, у гравців були б важелі впливу на процес, який, в першу чергу, стосується їх самих, це б вирішило цілу низку питань.
Сергій Мачульський, гравець ФК «Зоря»:– Я проти цього, тому що без цієї заборони футболісти заробляли якісь копійки, грали за одну команду в чемпіонаті області, за іншу в чемпіонаті району. Ця нова норма «зарубала» велику кількість футболістів, обмеживши їхні можливості виступати у кількох командах. З цією забороною місцеві молоді футболісти, котрі десь вчаться, вже не можуть грати за команду свого населеного пункту, адже, окрім цього, вони виступають у чемпіонаті області. Раніше вони їздили й могли отримувати якісь кошти.Я, наприклад, міг за кілька районів грати. Знаєте, є така приказка: «з миру по нитці, голому сорочка». Тобто потрошку граючи у кількох місцях можна було комфортно себе почувати.– Проте ваша команда, «Зоря», є однією з найбільш професійних в обласному чемпіонаті. У вас налагоджений тренувальний процес, є всі умови. З цього боку можна стверджувати, що гравцям вашої команди ця норма нічого не змінить?– У нас хоча і в дечому професійний клуб, проте у нашій команді велика кількість футболістів. Не всі можуть потрапити у заявку на матч. Не потрапив у заявку, відповідно, не отримав грошей. З огляду на це, людина могла поїхати на другий день, зіграти на район та отримати кілька сотень гривень. Чому цього робити не можна? Гравці нашої команди єдині у цій позиції. Адже таке нововведення федерації «зарубало» багатьох футболістів. Всі проти цієї заборони. Це пригнічує футболістів у їхніх правах.
Сергій Сидоренко, гравець ФК «Наша Ряба»:– Моя позиція, як і позиція нашої команди, різко негативна. Ми проти такої норми, тому що ми беремо участь у аматорському чемпіонаті. Чемпіонат області, району, міста – це футбол дійсно аматорський, не професійний, в якому люди грають за ті команди, за які хочуть. Це не залежить від оплати чи ще чогось. Є професійні команди, де поставлений тренувальний процес, гравці отримують зарплату, є заборона працювати на інших роботах. Це можна зрозуміти і так має бути. Проте у нас аматорський футбол, тому такого бути не може. Це різні речі. Ми можемо грати за ті команди, за які хочемо. Я, окрім чемпіонату області й команди «Наша Ряба», хочу грати за «Цетус», за який я граю багато років. Чому мені якийсь чиновник повинен вказувати, за кого грати?! Тому логіки в такому рішенні я не бачу. Ми проти цієї норми. Це порушує права людини, громадянина і футболіста.
– Проте за гру в обласних командах ви отримуєте певні кошти. Можливо, через це ввели заборону на виступи в кількох командах?– Це різні речі. Проведемо паралель. Якщо людина працює, то вона отримує за це якісь кошти. А у вільний час вона має право займатися іншою діяльністю, мати ще одну роботу й, відповідно, отримувати за це кошти. Відповідно до законодавства, не заборонено громадянину працювати на кількох роботах. Я можу хоч на п’яти роботах працювати. Інше питання, якщо у людини є контракт, який вона підписала. Наприклад, у контракті є пункт, що футболіст може грати виключно за цю одну команду, нехай вона грає хоч на першості міста чи області. То це я можу зрозуміти. Адже людина сама прийняла рішення й цілком свідомо підписала контракт, тому вона повинна його дотримуватися. Якщо у нас таких контрактів немає, то людина може робити те, що хоче.
Один з опозиціонерів Володимира Фощія – Віктор Мітасов – вже традиційно на спірну ситуацію відреагував масштабним листом до нашої редакції. Нижче наводимо його зміст.Відносно питання дискваліфікації футболістів Підвисіцького В. та братів Кривенків. Вивчивши вищезгадані Регламенти, я стверджував і стверджую, що немає тих статей у Регламенті, на основі яких можна дискваліфікувати цих футболістів.Також згідно п.4.ст.4 цього Регламенту ФФУ питання пов’язані зі статусом футболіста розглядає виключно тільки комітет з питань статусу і трансферту футболістів та КДК ФФУ. КДК колективних членів ФФУ, тобто обласних федерацій не мають ніяких повноважень щодо розгляду цих питань. Вони мають повноваження приймати санкції до футболістів - учасників обласних чемпіонатів, які не зареєстровані і не мають паспорта футболістів. А дискваліфіковані футболісти Підвисіцький В. та брати Кривенки мають паспорти футболістів. Обласні ФФ не мають комітетів по трансферу, статусу та переходу футболістів і в цьому немає необхідності, бо футбол в районах відноситься до організованого футболу, який повинен знати Регламенти ФІФА , але не відповідає перед ФІФА за їх порушення, адже порушення регламентів та актів ФІФА несе за собою виключення з колективних членів ФІФА. Якби найнижчий рівень футболу ніс за це відповідальність, то у ФІФА не було б жодного колективного члена.Ознайомившись зі змістом листа голови ЧОФФ Фощія В. у райони, ще не знаючи змісту листа ФФУ від 5.05.2013 року, мені здалося, що в листі ФФУ допущено юридичну помилку, яка дала можливість КДК ЧОФФ ( не маючи на це права) дискваліфікувати футболістів.Для з'ясування цього питання потрібно було знайти лист ФФУ від 5.05.2013 року. Це було не легко. І коли сьогодні я таки отримав цей лист, моєму здивуванню не було меж, тому що лист ЧОФФ в райони зовсім не відповідав вимогам ФФУ. Якщо лист ФФУ був направлений з єдиною метою, щоб систематизувати реєстрацію юних футболістів в єдиній системі ФФУ, тому що тренери та дитячі клуби на Україні без реєстрації і паспортизації футболістів не мають можливості отримати фінансові компенсації від професійних клубів, з якими заключають контракти їхні вихованці.Базою для поповнення професійного футболу є ДЮФЛУ та ААФУ - це футболісти віком від 12 до 23 років. Тому в своєму листі А.Попов пише: «Просимо голів Регіональних Федерацій футболу довести цей лист до відома керівників ДЮФЗ та аматорських футбольних клубів ( команд), які беруть участь в змаганнях під егідою ДЮФЛУ та ААФУ». А відсилати листи в районні ФФ ніхто не просив тому , що в цьому ніякої потреби немає і приклад, наведений в листі ФФУ , що Івано-Франківська обласна ФФ навіть в районних осередках почала працювати в напрямку паспортизації футболістів , означає , що керівники цієї федерації допускають випадок можливого досягнення професійного рівня футболістом районних змагань, що є виключенням, а не системою. Тому ФФУ не наполягає на цьому, а звертається до тих, кого це стосується безпосередньо. Як правило тренери регіональних, районних дитячих команд не отримують компенсації за підготовку своїх футболістів тому, що юні талановиті футболісти, віком від 12 років частіше всього потрапляють в ДЮСШ більш високого рівня, де їх і починають реєструвати. Тому 26.02.2013 року Виконком ФФУ прийняв рішення про зменшення віку реєстрації до 10 років і як можна швидше з наголосом «ТЕРМІНОВО ВАЖЛИВО» відправив листи тим, кого це стосується. Тому А.Попов пише: « Шановні колеги! Щиро вітаю Вас від імені Федерації Футболу України!...» А далі йдеться про те, що повинно дати можливість розвиватись дитячому футболу. А в листі від 17.07.2013 року з наголосом «ТЕРМІНОВО ВАЖЛИВО» ЧОФФ до районних та міських ФФ навпаки йдеться про руйнування футболу на Черкащині.Регламенти ФІФА та ФФУ щодо статусу та переходу футболістів існують близько 10 років. Листа від ФФУ Черкаська Обласна Федерація одержала 6.03.2013 року ( Вх. № 55). І лише більш ніж через 3 місяці з невідомо яких обставин, чи чиєїсь пропозиції голова ФФ ЧО фальсифікував ст.5 п.4. та ст. 17.п.4 вищезгаданих Регламентів ФІФА та ФФУ, та ще й стверджуючи, що це вимога ФІФА та УЄФА, самовільно підписавши його. В ст. 17.п.4 Регламенту ФФУ говориться: « За будь-яких обставин, питанню спортивної цілісності змагань повинна бути приділена належна увага. Зокрема,футболіст не має права брати участь в офіційних матчах за більш ніж два клуби, які беруть участь в одному й тому ж змаганні одного й того ж сезону». Твердження «в одному й тому ж змаганні» було проігнороване з метою зміни сутті ст. 17.п.4. А суть цього пункту полягає в тому, що в чемпіонаті вищої ліги Черкаської обл. один футболіст може грати на протязі сезону тільки за 2 клуби. Наприклад: якщо футболіст в першому колі грав за «Ураган», а по завершенню першого кола був перезаявлений за «Спартак» , то він має право грати , а вже за третю команду він грати права не має.В ст. 17.п.3 Регламенту ФФУ говориться: « З першого липня поточного року по тридцяте червня наступного року включно футболіст може бути зареєстрований щонайбільше за три клуби. Протягом цього періоду футболіст має право виступати в офіційних змаганнях тільки за два клуби незалежно від їх приналежності ( ПЛ. ПФЛ, ААФУ, ДЮФЛ та регіональна Федерація). В своєму листі Фощій В. прибрав вислів «регіональна Федерація» , який означає, що:•Це є «обласний чемпіонат по футболу».•Перелік ( ПЛ. ПФЛ, ААФУ, ДЮФЛ та регіональна Федерація) означає, що тільки до такого рівня змагань відносяться вищезгадані Регламенти.Ст.17. п.3 дозволяє одному, й тому ж футболісту приймати участь в двох змаганнях, як чемпіонату області, так і в аматорському футболі більш високого рівня. Професійним футболістам заборонено виступати в аматорському футболі. В аматорському футболі футбольним клубам дозволяється теж приймати участь в змаганнях різних рівнів. Як приклад: виступ команди ФК «Зоря» м. Білозір’я, «Ретро» м. Ватутіно в чемпіонаті області та в аматорському українському футболі. «Зоря» м. Білозір’я приймає участь ще й у чемпіонаті Черкаського району і ніхто не має права заборонити тим самим футболістам, які виступають в аматорському українському футболі, грати на першість району тому, що цей рівень змагань не підпадає під юрисдикцію вищезгаданих Регламентів ФІФА та ФФУ, а лист, який отримали районні та міські ФФ , є фальсифікатом вищезгаданих Регламентів. А дії голови ФФЧО та КДК ФФЧО є не чим іншим, як перевищенням своїх службових повноважень тому, що ніхто не має права змінювати статті вищезгаданих регламентів, а тим більше виносити рішення на їхній основі. Якщо голова ЧОФФ вважає своє рішення правильним, то чому ці Регламенти порушувалися десяток років, за що ФІФА повинно було згідно своїх статутів виключити зі своїх колективних членів Федерацію Футболу України.Тому не футболісти, а голова ЧОФФ повинен нести покарання. І я раджу як можна швидше Підвисіцькому В. та братам Кривенкам звертатись в ФФУ, ФІФА та УЄФА , в Українські суди загальної юрисдикції з вимогою фінансових компенсацій від ЧОФФ за дискримінацію своїх конституційних прав. (При визначені суми компенсації рекомендую не проявляти зайвої ввічливості).Редакцію інтернет-видання «Черкаський спорт» прошу розмістити вищезгадані листи.
|